Kontakt

Zapraszamy do obejrzenia naszego serwisu i zapoznania się z całością oferty. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na pytania, doradzą i zaproponują rozwiązanie odpowiadające Państwa potrzebom.

Rodzaje skór naturalnych

1. POWIERZCHNIOWO ZAMKNIĘTA (PIGMENTOWANA)

MADRAS

Skóra półmatowa lub błyszcząca, poddawana szlifowaniu lica (tzw. korekcja lica), a następnie tłoczona w drobny groszkowy wzór. W ten sposób drobne usterki i blizny są likwidowane. Następnie skóra jest pokrywana natryskowo pigmentem i innymi środkami. Tego typu produkt ma zamknięte pory, jest odporny na brud, uszkodzenia mechaniczne i w niewielkim zakresie na wilgoć. Niestety im większa ilość powłok nakładanych na skórę, tym bardziej staje się ona twarda i mniej aksamitna w dotyku.

ANTYK

Materiał podobny do Madrasu, ale powierzchnia jest najpierw barwiona jasnym pigmentem, a potem cieniowana ciemniejszym w celu uzyskania efektu postarzenia. Najczęściej bywa wykończona lakierem błyszczącym.

SAMOCHODÓWKA

Skóra matowa, z licem korygowanym. Ze względu na trudne warunki, w jakich musi pracować, poddawana jest operacjom uodparniającym ją w większym stopniu na wysokie i niskie temperatury, pot i promienie UV. Produkowana jest także w wersji perforowanej.

DWOINA

Skóra gorszej jakości, nie posiadająca oryginalnego lica. Powstaje przez rozdwajanie skóry naturalnej. Tłoczona, a następnie pigmentowana. Z wyglądu nie różni się od skory licowej, np. typu Madras, jest jednak gruba, sztywna i może być używana tylko jako pokrycie miejsc nie narażonych na tarcie i zginanie.

BYKAST

Jest to dwoina pokryta na gorąco błoną poliuretanową. Gładka, błyszcząca, z drobną fakturą powierzchni. Praktycznie nieprzepuszczalna dla cieczy i zanieczyszczeń. Ze względu na to, że dwoina, która jest tutaj bazą, jest sztywna, bykast może być wykorzystywany tylko na gładkich, płaskich meblach.

2. SKÓRY DEKOROWANE

TŁOCZONE

Dekoracyjnie tłoczone we wzory.

WZORZYSTE

Pokrywane barwnym nadrukiem.

IMITACJE EGZOTYKÓW

Skóry bydlęce przetłaczane i poddawane różnym zabiegom wykańczającym, mającym upodobnić je do skóry: krokodyla, węża, strusia

3. POWIERZCHNIOWO OTWARTA

ANILINA

Ten rodzaj skór jest barwiony transparentnym barwnikiem – aniliną lub substancjami o takiej samej charakterystyce, ale mniej agresywnymi. Transparentność takich barwników (ich działanie można porównać do bejc do drewna, które uwidaczniają słoje) oznacza, że jesteśmy w stanie dostrzec naturalny rys skóry i wszystkie na niej ślady (np. blizny, ukąszenia, żyły). Barwnik w naturalny sposób odkłada się w porach skóry tworząc unikalną kompozycję jaśniejszych i ciemniejszych miejsc (niektóre skóry naśladują efekt takiego „cieniowania” dzięki specjalnej technice malowania). Skóry anilinowe albo nie mają wcale, albo mają tylko nieznaczną powłokę ochronną. Są w związku z tym bardzo wrażliwe na zabrudzenia, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne. Mają za to niezrównaną miękkość, ciepły, delikatny chwyt i szlachetny wygląd. Do tej wyprawy używane są skóry wyższej jakości, z minimalną ilością usterek, ponieważ najczęściej ich powierzchnia nie jest szlifowana, co za tym idzie, wszystkie niedoskonałości są widoczne. Odmianą skór anilinowych są PULL-UPY, skóry posiadające bardzo ciekawy wygląd lekko przetartej , miejscowo przebarwionej powierzchni, która pod wpływem nacisku bieleje. Skóry anilinowe są droższe od powierzchniowo zamkniętych.

NUBUK

Jest to skóra anilinowa ze szlifowanym licem, następnie wykańczana specjalistycznie, co daje efekt aksamitnej powierzchni, miękkiego meszku. Jak inne aniliny materiał chłonny i łatwy do wybrudzenia.

ZAMSZ

Podobny do nubuku, jednak powierzchnia użytkowa jest mizdrą, czyli spodem skóry. Meszek nieco dłuższy, skóra mniej szlachetna od nubuku.

© 2021 Werson