Po sezonie ważnym problemem jest przygotowanie elementów tapicerskich do zimowania.
Pamiętajmy, że trochę pracy i niewielkie pieniądze poświęcone na konserwację jesienią zaoszczędzą Państwu wielodniowych, kosztownych prac wiosną. Zaplamiony i nie wysuszony dziś materac będzie potem wymagał co najmniej pracochłonnej rozbiórki i gruntownego czyszczenia. W najgorszym wypadku potrzebna będzie wymiana na nowy. Często materace i inne części tapicerowane są bardzo nasiąknięte wilgocią. To ich największy wróg.
W najgorszym stanie mogą być poduszki pokryte tworzywami skóropodobnymi narażone na zalewanie wodą. Takie tworzywa mają za zadanie blokować dopływ wilgoci do pianki poliuretanowej, z której jest wykonana tapicerka. Niestety, także hamują parowanie tej wilgoci, która już się tam znalazła. A dróg, którymi woda przenika w głąb jest, wbrew pozorom, sporo. Będą to, oczywiście, szwy, wszelkie ozdobne przeszycia, wzorzyste wstawki i złącza pokrycia z korpusem. W konsekwencji elementy drewniane (ukryte wewnątrz tapicerki) i gąbki gniją, choć z zewnątrz tego nie widać. Jeśli jest możliwość, należy zdjąć pokrycia i suszyć oddzielnie (pianki nie bezpośrednio na słońcu, promienie UV powodują erozję wyrobów z poliuretanu). Jeśli nie można ich rozdzielić, warto suszyć całe siedzisko w ciepłym, zacienionym i przewiewnym miejscu.
Czyszczenie
Pokrycia należy czyścić dostępnymi środkami na bazie wody, bez rozpuszczalników. Jeśli napotkamy uporczywe zabrudzenia, można sięgnąć po bardziej agresywne środki. Plamy z farb, tuszu, pisaków i inne zabarwienia można pokonać rozpuszczalnikiem. Pamiętajmy jednak, że rozpuszczeniu ulegnie nie tylko brud, ale także tworzywo z którego wykonano tapicerkę (szczególnie polichlorek winylu). Dlatego przed użyciem trzeba sprawdzić efekt w niewidocznym miejscu, a samo czyszczenie wykonać bardzo ostrożnie. Tworzywa, które mają wytłoczony kolorowy deseń, lub cieniowaną powierzchnię są najmniej odporne. Po użyciu jakichkolwiek agresywnych środków zostanie nam tylko jasny podkład, cieniowanie zniknie.
Obicia z tkanin nie nastręczają takich problemów, ale także należy je dokładnie przejrzeć. Szczególnej uwagi wymagają materace do spania. Jeśli nie suszono materacy wystarczająco często, warto zbadać podszewkę. Może być zapleśniała. Wtedy trzeba podjąć decyzję – jeśli jest podejrzenie, że podszewka zawiera włókna naturalne, bez żalu i wahania oddajcie ją do wymiany (zastosujemy tkaninę poliestrową lub włókninę polipropylenową). Jeśli to, co jest pod spodem wygląda na syntetyk, wystarczy wyczyścić i wysuszyć. Do suszenia lepiej materace rozebrać. Na zimę najlepiej jest zabrać materace z kabiny. Ze względu na ograniczony przepływ powietrza wewnątrz, nawet sucha tapicerka może po kilku miesiącach okazać się wilgotna i brzydko pachnąca. Jeśli nie możemy materacy zabrać z wnętrza kabiny, należy koniecznie odwrócić je do góry podszewką.
Czyszczenie
Sposób usuwania większego brudu jest uzależniony od zaleceń producenta tkaniny. Większość pokryć najbezpieczniej jest czyścić chemicznie. Unikniemy wtedy deformacji i kurczenia się tkaniny lub zniszczenia apretury, jeśli takowa była nałożona. W trakcie użytkowania należy na bieżąco likwidować wszelkie plamy i zabrudzenia. Usunięcie kilkudniowych zabrudzeń będzie trudniejsze. Po kilku miesiącach stanie się to niemożliwe. Czyścić można najprościej płynem do prania dywanów i tapicerki (wetrzeć pianę w tkaninę i po kilku minutach odkurzyć lub zebrać suchą szmatką).
Plamy można potraktować gąbką lub szmatką zwilżoną odplamiaczem lub doraźnie płynem do mycia naczyń (na jasnych pokryciach może barwić), albo proszkiem do prania (nie stosować na ciemnych tkaninach, może zostać biały osad). Najbardziej ryzykowne jest czyszczenie urządzeniami mechanicznymi do prania pianą na bazie wody (znane nam z reklam „czyszczenie tapicerki i dywanów 'super’ urządzeniem”). Używane tam środki są często agresywne. Bywa, że po takich brutalnych operacjach tkanina ulega rozkładowi chemicznemu, lub odbarwieniom. Często popełnianym błędem jest pranie w pralce materiałów tapicerskich, które łatwo się strzępią. Po pralce materac może rozejść się na szwach. Wtedy pozorna oszczędność na pralni chemicznej może okazać się stratą. Jeśli producent zastosował pokrycie tkaniny teflonem, będziemy mieli mniej kłopotów z plamami (zabrudzenia powinny spływać, nie wnikając w strukturę tkaniny). Czyścić tego typu materiały można na mokro, a jeśli są z włosem, można go postawić strumieniem pary.
Szykując się do zimowania najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej nowej oferty. Polega ona na sezonowej kontroli stanu wszystkich części tapicerki, naprawie i wymianie niezbędnych elementów. Jeśli było stosowane pikowanie guzikami lub inną techniką, możliwe jest wtedy dorobienie zagubionych guzików i powtórne pikowanie całości po praniu.
SKÓRA w trakcie obróbki w garbarni zostaje odpowiednio spreparowana z wykorzystaniem wielu substancji nawilżających, które nadają jej miękkość i elastyczność. Wraz z upływem czasu jednak konieczne staje się ich uzupełnianie. Dlaczego? Skóra wygarbowana nie ma zdolności do regeneracji tak jak żywa tkanka. Należy jej w tym pomóc.
Użytkowany wyrób skórzany poddawany jest działaniu kilku szkodliwych czynników takich jak wpływ temperatury otoczenia – nasłonecznienie, grzejniki, a także wpływ soli zawartych w pocie ludzkim i zwierzęcym (w przypadku zwierząt także w ślinie). Sól oraz temperatura powodują przesychanie skóry co z czasem prowadzi do jej twardnienia, a następnie powstania pęknięć, zwłaszcza w miejscach mocno naprężonych i narażonych na styczność ze skórą ludzką lub włosami. Dodatkowo niefachowe czyszczenie skór z wykorzystaniem np. popularnych domowych środków piorących i czyszczących (płyny do mycia naczyń, spraje do szyb, preparaty do kurzu z silikonem, proszki do prania, itp.) przyczynią się także do jej dalszej degradacji. Niekorzystne jest także używanie dużej ilości wody. Skóra przemoczona sztywnieje i mogą pojawiać się mikropęknięcia.
RAZ NA TYDZIEŃ – ODKURZANIE. Podstawowym sposobem dbałości o wyroby skórzane jest ich regularne odkurzanie (dotyczy to zwłaszcza mebli), co wydatnie ogranicza kumulację zabrudzeń. Zalecane jest odkurzanie na sucho (najlepiej stosując ścierki przyciągające kurz).
2-4 RAZY W ROKU. Należy wykonywać pełne zabiegi czyszcząco-konserwujące z wykorzystaniem środków przeznaczonych do skór licowych. Częstotliwość zależy od intensywności użytkowania i od indywidualnej oceny stopnia zabrudzenia, nie należy jednak robić przerw dłuższych niż 6 miesięcy (maksymalna trwałość powłoki impregnującej).
W trakcie czyszczenia należy zwrócić uwagę zwłaszcza na miejsca mocno naciągnięte i takie, które mają kontakt z ludzką skórą i włosami (podłokietniki, oparcia, zagłówki itp.) Czyszczenie ma na celu usunięcie brudu, a nie tylko jego rozcieranie, tak więc należy pamiętać o częstej wymianie gąbki używanej do czyszczenia.
Po każdym skończonym czyszczeniu należy pokryć skórę woskiem do skór, aby zmiękczyć skórę i zapobiec wysychaniu i pękaniu, a także zapewnić właściwą ochronę przed wodą, olejami. Wosk nakłada się miękką bawełnianą ściereczką na całej powierzchni ze szczególnym uwzględnieniem miejsc o których była już mowa przy czyszczeniu. Wosk konserwuje i impregnuje skórę tworząc cienką bezbarwną powłokę (paroprzepuszczalną). Dzięki temu w wypadku zabrudzenia skóry substancją płynną nie penetruje ona skóry, a jedynie pozostaje na jej powierzchni. Jest wskazane aby dokonać pierwszego zabiegu konserwującego od razu po kupnie wyrobu ze skóry, zmniejsza to ryzyko trwałego zaplamienia i ułatwia kolejne czyszczenia. W wypadku skór już używanych właściwa konserwacja pozwala na zahamowanie procesu niszczenia skóry oraz na jej dalsze zabezpieczenie.
Tak więc mamy 3 proste zabiegi (odkurzanie, czyszczenie i konserwacja), które nie zajmują dużo czasu, a gwarantują dużą różnicę w wyglądzie skór w porównaniu z tymi, które nie są pielęgnowane. Jeszcze raz przypominamy: nie wolno stosować do czyszczenia skór rozpuszczalników, silikonów i innych środków chemicznych.
Fundamentalną zasadą jest: im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na pozbycie się kłopotu bez pozostawiania jakichkolwiek śladów!
1.Płyny: Wytrzeć natychmiast ścierką, ręcznikiem kuchennym lub gąbką. Jeśli istnieje ryzyko częstego przemaczania skórzanego wyrobu (torby, kurtki) warto zastosować impregnat przeciwwilgociowy Antiacqua. Taki preparat nie dopuszcza wody w głąb skóry, choć pozwala skórze oddychać.
2. Substancje stałe: delikatnie usunąć używając tępego narzędzia (np. drugiej strony noża). Usunąć ewentualne pozostałości wycierając skórę wilgotną gąbką.
3. Nasącz gąbkę zmywaczem i wyczyść skórę okrężnymi rucham. Nie trzyj za mocno.
4. Wytrzyj delikatnie czystą ściereczką
5.Pozostaw do wyschnięcia
6. Zaaplikuj wosk konserwujący i pozostaw do wyschnięcia. PAMIĘTAJ zawsze o wosku po każdym czyszczeniu
Jeśli pojawią się jakiekolwiek pytania, chętnie na nie odpowiemy, a w przypadku skór naturalnych zapewnimy także kompleksową pomoc w kwestii konserwacji i czyszczenia. Możemy także usunąć rysy, przebarwienia i pęknięcia na meblach skórzanych. Oferujemy również do sprzedaży pełną gamę specyfików do konserwacji skór.
Na koniec kilka rad ogólnych, odnoszących się przede wszystkim do zabrudzeń na tkaninie. Zawsze należy pamiętać, o wykonaniu próby ze środkiem czyszczącym w niewidocznym miejscu wyrobu.
DEZODORANTY
Czyścić wywabiaczem do plam, a następnie salmiakiem i wypłukać.
LAKIER DO PAZNOKCI
Czyścić octanem amylu lub acetonem. Nie można używać natłuszczającego zmywacza do paznokci. Wypłukać benzyną do czyszczenia.
LAKIER DO WŁOSÓW
Czyścić octanem amylu, a następnie jeszcze wywabiaczem do plam.
PERFUMY
Czyścić czystym salmiakiem. Wyprać w płynnym detergencie.
PODKŁAD DO PUDRU
Wetrzeć w tkaninę płynny detergent i szybko wypłukać w wodzie. Tłuste podkłady do pudru usuwać wywabiaczami do plam.
POMADKA DO UST
Zaplamione miejsca pocierać tamponikiem namoczonym w benzynie lub czyścić wywabiaczem do plam, a jeżeli barwnik nie rozpuści się zastosować alkohol metylowy, a następnie uprać w roztworze płynnego detergentu z salmiakiem.
BURAKI
Plamę wytrzeć natychmiast mokrą gąbką i namoczyć na noc w zimnej wodzie. W plamę wetrzeć nie rozcieńczony detergent i wypłukać. Wilgotną jeszcze plamę posypać boraksem i polać gorącą wodą.
CUKIER KARMELOWY
Plamę wypłukać w zimnej wodzie płynnym detergentem, a w razie potrzeby jeszcze w rozcieńczonym perhydrolu.
CURRY
Namoczyć w rozcieńczonym salmiaku lub benzynie do czyszczenia. Tkaninę można wybielić tylko wówczas, jeśli nie zostanie ona przez to uszkodzona.
CZEKOLADA
Resztki zeskrobać i wypłukać w zimnej wodzie, a następnie namoczyć w proszku enzymatycznym. Pozostałe plamy spróbować usunąć wywabiaczem do plam.
GUMA DO ŻUCIA
Tkaninę włożyć do zamrażalnika lub obłożyć kostkami lodu i wykruszyć gumę do żucia. Pozostałe plamy wyczyścić alkoholem metylowym lub benzyną do czyszczenia.
HERBATA
Postępować tak jak z plamami z kawy.
JAJA
Wypłukać w zimnej wodzie, a następnie uprać w proszku enzymatycznym. Trudne do usunięcia plamy namoczyć w perhydrolu z dodatkiem 5 kropel salmiaku.
KAWA
Plamę namoczyć w ciepłym roztworze detergentu. Następnie wyczyścić alkoholem metylowym. Pozostałe plamy usunąć rozcieńczonym perhydrolem.
Plamy z kawy z mlekiem wypłukać w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku enzymatycznego.
KETCHUP
Plamę wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze spirytusem metylowym.
LIKIERY
Wypłukać w zimnej wodzie i uprać w płynnym detergencie.
LODY
Resztki lodów zdjąć łyżeczką lub nożem i namoczyć w ciepłej wodzie z detergentem. Pozostałe tłuste plamy wyczyścić rozpuszczalnikiem.
MARMOLADA
Plamę spłukać zimną wodą i namoczyć w płynnym detergencie. W razie potrzeby wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem.
MASŁO
1. Świeże plamy wyprać w gorącej wodzie z mydłem
2. Posypać mąką ziemniaczaną miejsce zaplamione, a potem sczyścić szczoteczką
3. Podłożyć podkład, następnie tamponikiem z gazy umoczonym w benzynie uderzać w zaplamione miejsce.
Gdy plama jest zastarzała, należy zwilżyć ją gliceryną, a następnie postępować jak wyżej.
4. Tkaninę można też czyścić wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.
MLEKO
Spłukać zimną wodą i namoczyć w proszku enzymatycznym.
MUSZTARDA
Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie.
NAPOJE BEZALKOHOLOWE
Wypłukać w zimnej wodzie i namoczyć w płynnym detergencie. Trudne do usunięcia plamy wypłukać w spirytusie metylowym, rozcieńczonym czystym octem.
OLEJE ROŚLINNE
Tkaninę dobrze zmoczyć w wodzie i oczyścić alkoholem metylowym z dodatkiem czystego octu. Resztki plam wyczyścić rozpuszczalnikiem.
OWOCE I SOKI OWOCOWE
PIWO
Plamę namoczyć w czystym occie i, w razie potrzeby, w proszku enzymatycznym. Tkaninę uprać w możliwie najgorętszej wodzie.
SOK Z MIĘSA
Wypłukać zimną wodą i namoczyć w proszku enzymatycznym. W razie potrzeby wyczyścić wywabiaczem do plam.
SOS Z MIĘSA, SOSY INNE
Plamę namoczyć w zimnej wodzie lub w detergencie, lub też spróbować usunąć rozpuszczalnikiem.
ŚMIETANA
Wypłukać w zimnej wodzie i uprać w proszku enzymatycznym.
TŁUSZCZE
Jeśli tłuszcz był zimny, postępować należy jak z plamami z masła.
Jeśli natomiast tłuszcz był gorący, w plamę należy wetrzeć płynny detergent i wypłukać.
TYTOŃ
Plamy wypłukać w zimnej wodzie i czystym occie. Wyprać w płynnym detergencie z dodatkiem alkoholu metylowego. Jeśli plamy są nadal widoczne, wyczyścić jeszcze rozcieńczonym perhydrolem.
WINO
Plamę natychmiast posypać solą, do wchłonięcia całego płynu. Następnie tkaninę namoczyć na pół godziny w zimnej wodzie lub w roztworze boraksu. Uprać, jak zazwyczaj.
EKSTREMENTY
Obsuszyć lub zeskrobać. Namoczyć na pół godziny w roztworze boraksu. Następnie uprać, jak zazwyczaj, najlepiej w proszku enzymatycznym.
KREW
Świeże plamy sprać w chłodnej wodzie z dodatkiem soli . Nie używać wody ciepłej.
Plamy stare najpierw zeszczotkować, a następnie sprać w wodzie z dodatkiem amoniaku lub proszku enzymatycznego, ewentualnie w roztworze perhydrolu. Jeżeli pozostaną żółte plamy, pocierać tamponikiem umoczonym w wodzie utlenionej
URYNA
WYMIOTY
Plamę obsuszyć lub zeskrobać. Zamoczyć w wodzie z sodą i wytrzeć gąbką zmoczoną w roztworze boraksu. Uprać jak zazwyczaj, najlepiej w proszku enzymatycznym.
ATRAMENT
BARWNIKI
Plamy z barwników są trudne do wyczyszczenia. Spłukać zimną wodą, a następnie wyczyścić detergentem. Jeśli plama jest trudna do usunięcia, spróbować wyczyścić ją salmiakiem lub alkoholem metylowym. Farby akrylowe osuszyć miękką ściereczką, a następnie uprać w detergencie. Można je oczyścić również wywabiaczem do plam lub spirytusem metylowym. Resztki barwników do skór wyczyścić rozcieńczonym perhydrolem.
BŁOTO
Odczekać, aż błoto wyschnie, następnie wyszczotkować. Plamę wyczyścić najpierw spirytusem metylowym, a następnie płynnym detergentem.
DŁUGOPIS
FARBY
Zestarzałe plamy są trudne do usunięcia, dlatego zabrudzone miejsca zawsze należy oczyścić od razu.
Farby celulozowe czyścić wywabiaczami do celulozy (nie używać ich do czyszczenia tkanin wiskozowych).
Plamy z farb emulsyjnych zmywać, gdy są jeszcze mokre; gdy wyschną, nie można ich już usunąć.
Farby olejne czyścić benzyną do czyszczenia, a następnie plamę namoczyć w płynnym detergencie.
Plamy z farb pastelowych usuwać wywabiaczem do plam i wypłukać alkoholem metylowym.
FLAMASTRY
Plamy wyprać mydłem lub gliceryną, a następnie uprać, jak zazwyczaj. Pozostałości usunąć spirytusem metylowym.
JODYNA
Plamy nawilżyć wodą i położyć na słońcu lub przetrzeć spirytusem metylowym.
KLEJE
Kleje celulozowe spłukać zimną wodą lub namoczyć i czyścić roztworem salmiaku; można też wyprać w proszku enzymatycznym i wypłukać.
Kleje epoksydowe usuwać spirytusem metylowym, zanim jeszcze stwardnieją.
Klej do sklejania modeli samolotów czyścić acetonem lub octanem amylu. Niektórzy producenci załączają do kleju również rozpuszczalniki.
Kleje poliwinylowe czyścić spirytusem metylowym.
Kleje neoprenowe (u nas sprzedawane jako neostik) usuwać nie natłuszczającym zmywaczem do paznokci, acetonem lub octanem amylu; następnie przemyć plamę rozpuszczalnikiem.
Kleje z taśm klejących i etykiet namoczyć w wodzie lub przykryć mokrą ściereczką do odmoczenia, a następnie zmyć spirytusem metylowym lub benzyną do czyszczenia.
KWASY
Tkaninę natychmiast wypłukać w zimnej wodzie. Zalać salmiakiem lub roztworem sody oczyszczonej, a następnie dokładnie wypłukać.
KWIATY
Tkaninę namoczyć w wodzie i na mokro pocierać płynnym detergentem. Jeśli plama jest nadal widoczna, spróbować wyczyścić ją wywabiaczem do plam, octanem amylu lub spirytusem metylowym.
NAFTA
Tkaninę namoczyć w wodzie i mokrą pokropić sokiem z cytryny. Pozostałości plamy wyczyścić wywabiaczem do plam.
PASTY DO CZYSZCZENIA MEBLI
Plamy wywabiać wywabiaczami do plam.
PASTY DO OBUWIA
Plamy czyścić rozpuszczalnikiem, a następnie przetrzeć płynnym detergentem lub spirytusem metylowym.
PASTY WOSKOWE DO PODŁÓG
Czyścić wywabiaczem do plam, a następnie płynnym detergentem.
PLEŚŃ
Świeże plamy usuwa się, pocierając kawałkiem materiału umoczonym w wodzie utlenionej. Skórę, na której powstała pleśń, przetrzeć antyseptycznym środkiem do płukania jamy ustnej.
PRZYPALENIA NA TKANINIE
RDZA
Rdzę łatwo usunąć z włókien roślinnych, trudno ze zwierzęcych
Świeżą plamę posypać solą, następne wycisnąć na nią kilka kropel soku z cytryny lub roztworem kwasu cytrynowego i pozostawić na godzinę.
Jeżeli rdzę wywabiamy z materiałów z włókien roślinnych należy po wywabieniu plamy spłukać tkaninę i zobojętnić działanie kwasu roztworem amoniaku lub sody. Czynność zanurzania plamy w kwasie i amoniaku powtórzyć kilkakrotnie. Podobnie postępować przy użyciu gorącego roztworu kwasu szczawiowego
Rdzawe plamy na białych tkaninach trzeba usuwać wywabiaczem do rdzy, który można kupić w sklepie.
Wełniane i jedwabne tkaniny trzeba oddać do specjalistycznej pralni chemicznej.
SMARY
Plamę natrzeć nie rozcieńczonym płynnym detergentem lub sprać wywabiaczem do plam.
STEARYNA
Stearynę zeskrobać, podłożyć wilgotną tkaninę, przykryć bibułą i przeciągnąć po plamie letnim żelazkiem (bibułę zęsto wymieniać). Wytrzeć ślad po plamie benzyną.
SYROPY OD KASZLU
Plamę sprać wodą z detergentem, po czym rozcieńczonym salmiakiem, a następnie spirytusem metylowym lub octanem amylu.
Syropy od kaszlu zawierające żywice zmiękczyć tłuszczem lub benzyną do czyszczenia. Następnie wyczyścić wywabiaczem do plam lub uprać w detergencie.
ŚCIEMNIAŁE PLAMY
Tkaninie można przywrócić połysk przecierając ją gąbką namoczoną w rozcieńczonym salmiaku lub sodzie oczyszczonej. Wypłukać w czystym occie lub kwasku cytrynowym.
TŁUSZCZE TWARDE
Zatłuszczenia zeskrobać i jeśli tkanina jest wytrzymała, uprać w bardzo gorącej wodzie z dodatkiem trony lub boraksu.
Perhydrol i olej parafinowy rozpuszczają również tłuszcze. Można spróbować usunąć plamy wywabiaczem do plam i wysuszyć suszarką do włosów.
WOSK
Wosk zamrozić, tkaninę obłożyć kostkami lodu lub włożyć do zamrażalnika, a następnie wykruszyć. Włożyć tkaninę między dwie warstwy bibuły i przeprasować ciepłym żelazkiem. Resztę oczyścić wywabiaczem do plam i przetrzeć spirytusem metylowym.
ŻYWICA
Plamę uderzać tamponikiem z gazy umoczonym w terpentynie a następnie prać w wodzie z mydłem.