Kontakt

Zapraszamy do obejrzenia naszego serwisu i zapoznania się z całością oferty. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na pytania, doradzą i zaproponują rozwiązanie odpowiadające Państwa potrzebom.

Skóry naturalne

W tapicerstwie jachtowym skóry naturalne bardzo efektownie wyglądają we wnętrzach. Jeśli tylko są odpowiednio konserwowane i nie są niepotrzebnie moczone zachowują swój wygląd wiele lat. Natomiast nigdy nie stosujemy naturalnych skór w kokpicie, gdzie byłyby narażone na nieustanne zalewanie wodą.

Skóry naturalne są materiałem niezwykle wszechstronnym, towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Mogą być pozyskiwane praktycznie z każdego zwierzęcia: ssaka, gada, ptaka, ryby. Skóry, jako jedyny materiał przyjmują wilgoć człowieka do 30% swej wagi, a następnie oddają ją do otoczenia. Dzięki temu nie przyklejamy się do mebla. Są bardzo odporne na niskie temperatury. Skóry w zależności od sposobu wyprawy, mają skrajnie odmienne, czasem wręcz niezwykłe właściwości. W dawnych czasach z odpowiednio grubych i sztywnych skór wytwarzano części zbroi rycerskich oraz tarcze dla wojowników, które musiały chronić ciało przed strzałami i mieczami. Inne, miękkie ale wytrzymałe skóry przez setki lat były wykorzystywane na sofy i fotele. Nie jest niczym niezwykłym, że taki mebel służył najpierw babciom, potem synom, a w końcu wnukom bez specjalnych usterek.

Na drugim biegunie znajdują się wyjątkowo delikatne i cienkie skórki używane do wyrobu eleganckich balowych rękawiczek, nie mniej subtelnych od atłasowych. A także do szycia zwiewnych wieczorowych sukni. To niewiarygodne, ale takie suknie, szyte przez ekstrawaganckich projektantów, są równie lekkie i miękkie jak jedwab… To wszystko są skóry naturalne…

A wszystko to dlatego, że skórę można wyprawiać na setki sposobów.

Wyprawa skór naturalnych

 1. Usuwanie mizdry
 2. Moczenie w celu rozszerzenia porów
 3. Usuwanie owłosienia z powierzchni lica
 4. Sortowanie skóry pod względem wielkości i grubości
 5. Garbowanie – moczenie skóry w roztworach garbników w celu zwiększenia odporności na gnicie, temperaturę, utratę zdolności do pęcznienia w wodzie.- garbowanie roślinne
  • garbniki z roślin drzew, liści.
  • garbowanie mineralne
  • zasadowe sole chromu- garbowanie tłuszczowe
  • kwasy tłuszczowe np. tran dorszowy- garbowanie kombinowane
 6. Odwadnianie – wyciskanie skór w prasach obitych filcem lub spiralnymi kanałami
 7. Suszenie ciepłym strumieniem powietrza
 8. Struganie – wyrównywanie grubości skóry
 9. Barwienie, lakierowanie,
 10. Natłuszczanie w celu nadania miękkości i elastyczności
 11. Suszenie
 12. Międlenie – mechaniczne rozciąganie w celu zwiększenia elastyczności
 13. Szlifowanie – w przypadku nubuku od strony lica, w innych przypadkach od strony mizdry
 14. Apreturowanie – poprawianie wyglądu lica lub mizdry poprzez farby, lakiery.
 15. Dodatkowe operacje które można wykonywać na skórach w celu zmiany ich właściwości lub wyglądu – nabłyszczanie, szczotkowanie, sprasowanie.

Rodzaje skór

Sprawdź nasze
Rodzaje skór

Przy produkcji tapicerskiej największe zastosowanie mają skóry bydlęce. Czasem, dla uzyskania specjalnych efektów dekoracyjnych używa się skór zwierząt egzotycznych, baranich itp. Są one droższe i trudniejsze do użycia w trakcie tapicerowania. Ze względu na właściwości różne rodzaje skór naturalnych najlepiej spisują się w następujących zastosowaniach:

 • MADRASY, ANTYKI, BYKASTY – siedziska, oparcia i poręcze kanap i foteli domowych
 • ANILINY, NUBUKI, ZAMSZE – siedziska, oparcia i poręcze kanap i foteli domowych wyższej klasy
 • DWOINY – plecy itp. elementy nie narażone na obciążenia w meblach domowych
 • SAMOCHODÓWKA – fotele, kanapy i kierownice samochodowe, kanapy motocyklowe