Kontakt

Zapraszamy do obejrzenia naszego serwisu i zapoznania się z całością oferty. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na pytania, doradzą i zaproponują rozwiązanie odpowiadające Państwa potrzebom.

Rodzaje tkanin

ŻAKARDY

Tkaniny z utkanymi wzorami, wyprodukowane na specjalnej maszynie żakardowej, z jednobarwnych lub kolorowych nitek, ze wzorem widocznym na prawej i na lewej stronie. Wzór powstaje przez odpowiednie splatanie nitek, co za tym idzie jest dobrze widoczny także na jednobarwnych tkaninach. Żakardy są stabilne, doskonale nadają się do samochodu. Tkaniny te są bardzo praktyczne w utrzymaniu.

PLUSZ

To ogólna nazwa wielu typów tkanin
z okrywą włókienną (włosową). Różne nazwy (aksamit, welur, welwet) poszczególnych typów tkanin wynikają z różnych technik wytwarzania lub różnic w wyglądzie, jednak cechą wspólną wszystkich tych tkanin jest puszysta okrywa włókienna. Współcześnie takie materiały mają bardzo zróżnicowany wygląd i parametry. Najlżejsze osiągają grubość jednego milimetra, najgrubsze przekraczają pięć milimetrów. Mogą być matowe lub błyszczące, sztywne albo bardzo elastyczne. Dla klientów zainteresowanych tymi szlachetnymi materiałami przygotowaliśmy ponad 1000 kolorów i wzorów.

  • Plusz osnowowy otrzymujemy w wyniku przecięcia nitek dodatkowej osnowy runowej, oraz rozwłóknieniu jej końców. Tkanina dość gruba i ciężka.
  • Odmianą pluszu łączącą gruby, miękki welur z wzorzystym żakardem jest plusz żakardowy, tkanina niezwykle efektowna.

WELUR FLOKOWANY

Produkt nowej generacji. Flokowanie to proces technologiczny polegający na nanoszeniu na przedmioty wykonane z tkaniny ozdobnej warstwy ze strzyży tekstylnej. Strzyża tekstylna to włókno
z tworzywa sztucznego pocięte na odcinki długości od 0,3 do 5 mm. Tak produkowane tkaniny są stosunkowo cienkie, lekkie i tanie. Mają bardzo miękką, efektowną powierzchnię. Są produkowane w trzech odmianach:

  • Gładkie
  • Jednobarwne – tłoczone
  • Drukowane termotransferowo

Welurów flokowanych zgromadziliśmy ponad 500 wzorów.

PŁÓTNO

Gruba tkanina o splocie płóciennym. W zależności od przeznaczenia wykonywana z różnego rodzaju i różnej grubości przędz. Surowcem do produkcji płótna są najczęściej przędze z włókien lnianych, bawełnianych, poliestrowych lub z mieszanek tych włókien. Posiadamy około stu kolorów gładkich, jedno i dwubarwnych tkanin tego typu. Należy pamiętać, że płótna z przewagą bawełny są mniej odporne na tarcie, trudniej także je czyścić. Produkowanych jest obecnie wiele tkanin tapicerskich, które wykonywane są różnymi technikami i splotami, ale ich wygląd przypomina klasyczny splot płócienny.

NUBUK

Tkanina przypominająca skórę zamszową. Charakteryzuje się miękkością, odpornością na ścieranie, wysoką żywotnością, łatwością utrzymania oraz wysoką przyczepnością. Produkowana jest z bardzo drobnych, w specjalny sposób splecionych mikrowłókien poliesteru i poliuretanu. Mikrowłókna te są nawet kilka razy drobniejsze od włosa ludzkiego. Poliester nadaje tkaninie wytrzymałość, a poliuretan miękkość. Materiał został stworzony przez japońskiego naukowca Miyoshi Okamoto pracującego dla firmy Toray około 1971 roku. W roku 1972 włoska firma ENI wraz z japońskim Toray założyły holding Alcantara SpA mający zajmować się produkcją i dystrybucją nowego materiału. Na rynku tkanina tego typu jest produkowana przez wielu producentów. Posiadamy w ofercie niedrogie nubuki kilku producentów europejskich (100 kolorów). Dla wymagających klientów mamy także oryginalną Alcantarę z certyfikatem jakości, produkowaną przez Alcantara SpA.

© 2021 Werson