Skóry syntetyczne, zwane także ekologicznymi, inaczej skaj, derma. Są to materiały znane od kilkudziesięciu lat i ciągle się rozwijają. Nowoczesne syntetyki mogą mieć zarówno wygląd skóry naturalnej typu:
Pierwsza warstwa to podkład z jednego z trzech materiałów:
Druga warstwa (polimerowa) stanowi właściwą strukturę skóry. Od niej w dużej mierze zależy grubość, miękkość i wytrzymałość wyrobu. Wykonana jest najczęściej techniką powlekania bezpośredniego lub pośredniego przez naniesienie na podłoże zmiękczonego polichlorku winylu, żywicy poliamidowej, żywicy poliakrylowej i poliuretanu lub ich kombinacji. Oprócz powlekania stosuje się kalandrowanie, laminowanie mikroporowatymi foliami poliuretanowymi lub przez napylanie podłoża pokrytego klejem, w poluelektrostatycznym, krótkimi włóknami.
Trzecia warstwa ma za zadanie nadać odpowiedni wygląd produktowi. Jest to jeden z najważniejszych etapów obróbki wykańczalniczej. Są to najczęściej lakiery:
Są także stosowane tłoczenia z wzorami
Stosuje się dodatkowo barwniki cieniujące (antykujące), drukowanie lub flokowanie (imitacja weluru), a także apretury poprawiające tzw. chwyt.
Trzeba przyznać, że syntetyki rozwijają się ostatnio w zadziwiającym tempie. Najnowsze produkty
w niektórych parametrach dorównują skórze naturalnej. Jednak nie oszukujmy się: skóry syntetyczne jak dotąd kiepsko spełniają kilka ważnych wymogów stawianych w tapicerstwie. Pierwszy to wytrzymałość mechaniczna. Jest nawet kilka razy niższa niż skór naturalnych. Drugi to paroprzepuszczalność i zdolność absorpcji potu. Na tym polu też nie jest dobrze.
Cały czas jest także problem z uzyskaniem miękkiego i ciepłego tzw. chwytu, chociaż akurat w tej kwestii osiągnięcia są ogromne. Należy także wspomnieć o cennych zaletach takich materiałów:
Są w większości całkowicie wodoodporne, nie wymagają praktycznie pielęgnacji, dzięki strukturze
z zamkniętymi porami nie absorbują brudu i kurzu. Dlatego są idealne dla alergików.
Ze względu na właściwości różne rodzaje skór syntetycznych najlepiej spisują się w następujących zastosowaniach: