Skóry naturalne są materiałem niezwykle wszechstronnym, towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Mogą być pozyskiwane praktycznie z każdego zwierzęcia: ssaka, gada, ptaka, ryby. Skóry, jako jedyny materiał przyjmują wilgoć człowieka do 30% swej wagi, a następnie oddają ją do otoczenia. Dzięki temu nie przyklejamy się do mebla. Są bardzo odporne na niskie temperatury. Skóry w zależności od sposobu wyprawy, mają skrajnie odmienne, czasem wręcz niezwykłe właściwości. W dawnych czasach
z odpowiednio grubych i sztywnych skór wytwarzano części zbroi rycerskich oraz tarcze dla wojowników, które musiały chronić ciało przed strzałami i mieczami. Inne, miękkie ale wytrzymałe skóry przez setki lat były wykorzystywane na sofy i fotele. Nie jest niczym niezwykłym, że taki mebel służył najpierw babciom, potem synom, a w końcu wnukom bez specjalnych usterek.
Na drugim biegunie znajdują się wyjątkowo delikatne i cienkie skórki używane do wyrobu eleganckich balowych rękawiczek, nie mniej subtelnych od atłasowych. A także do szycia zwiewnych wieczorowych sukni. To niewiarygodne, ale takie suknie, szyte przez ekstrawaganckich projektantów, są równie lekkie i miękkie jak jedwab… To wszystko są skóry naturalne…
A wszystko to dlatego, że skórę można wyprawiać na setki sposobów.
Przy produkcji tapicerskiej największe zastosowanie mają skóry bydlęce. Czasem, dla uzyskania specjalnych efektów dekoracyjnych używa się skór zwierząt egzotycznych, baranich itp. Są one droższe i trudniejsze do użycia w trakcie tapicerowania. Ze względu na właściwości różne rodzaje skór naturalnych najlepiej spisują się w następujących zastosowaniach:
Nawet najlepsza skóra wymaga jednak intensywnej pielęgnacji. To podstawowy warunek zachowania skóry naturalnej w dobrej kondycji.