Kontakt

Zapraszamy do obejrzenia naszego serwisu i zapoznania się z całością oferty. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na pytania, doradzą i zaproponują rozwiązanie odpowiadające Państwa potrzebom.

Skóry syntetyczne

SKÓRY SYNTETYCZNE, INACZEJ SKAJ, DERMA

Skóry syntetyczne, zwane także ekologicznymi, inaczej skaj, derma. Są to materiały znane od kilkudziesięciu lat i ciągle się rozwijają. Nowoczesne syntetyki są niezastąpione przy budowie kanap motocyklowych. Mogą mieć zarówno wygląd skóry naturalnej typu:

Budowa warstwowa

Pierwsza warstwa to podkład z jednego z trzech materiałów:

  • Dzianina – Najczęściej poliestrowa, o splotach podstawowych lewoprawych i złożonych. Ostatnio wykorzystuje się jako podłoże dwuwarstwowe struktury dzianin rządkowych, dające tworzywom skóropodobnym niezwykle miękką powierzchnię. Dzianina jest zawsze bardzo elastyczna i miękka. Niezbyt odporna na rozrywanie. Skóra z jej udziałem jest za to rozciągliwa i doskonale układa się na meblu.
  • Włóknina – Tani, nietkany materiał otrzymany przez uformowanie runa mechanicznie lub aerodynamicznie. Z ciętych, kurczliwych włókien poliestrowych, poliamidowych, poliakrylowych itp. Łączy się je mechanicznie przez igłowanie, albo przez klejenie. Włóknina jest impregnowana tworzywem syntetycznym, szlifowana i powlekana w celu uzyskania odpowiedniej powierzchni wyrobu. Włókniny są prawie nierozciągliwe, cienkie.
  • Tkanina –Występują przede wszystkim sploty płócienne. Taki splot gwarantuje niemal jednakową wytrzymałość w kierunku osnowy i wątku. Tkaniny są stosunkowo gęste i mało rozciągliwe. Rzadziej stosuje się splot atłasowy, choć zapewnia on większą elastyczność. Splot skośny (rządkowy) stosowany jest do podłoża o wymaganej bardzo dużej wytrzymałości w jednym kierunku. Surowce: bawełna, mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych.

Druga warstwa (polimerowa) stanowi właściwą strukturę skóry. Od niej w dużej mierze zależy grubość, miękkość i wytrzymałość wyrobu. Wykonana jest najczęściej techniką powlekania bezpośredniego lub pośredniego przez naniesienie na podłoże zmiękczonego polichlorku winylu, żywicy poliamidowej, żywicy poliakrylowej i poliuretanu lub ich kombinacji. Oprócz powlekania stosuje się kalandrowanie, laminowanie mikroporowatymi foliami poliuretanowymi lub przez napylanie podłoża pokrytego klejem, w poluelektrostatycznym, krótkimi włóknami.

Trzecia warstwa ma za zadanie nadać odpowiedni wygląd produktowi. Jest to jeden z najważniejszych etapów obróbki wykańczalniczej. Są to najczęściej lakiery:

  • matowe,
  • błyszczące,
  • z efektem perlenia,
  • metalizujące.


Są także stosowane tłoczenia z wzorami

  • geometrycznymi,
  • splotami tkackimi,
  • motywami roślinnymi,
  • przypominające skórę zwierząt.

Stosuje się dodatkowo barwniki cieniujące (antykujące), drukowanie lub flokowanie (imitacja weluru), a także apretury poprawiające tzw. chwyt.

Trzeba przyznać, że syntetyki rozwijają się ostatnio w zadziwiającym tempie. Najnowsze produkty w niektórych parametrach dorównują skórze naturalnej. Wadą jest brak paroprzepuszczalności i zdolności absorpcji potu. Cały czas jest także problem z uzyskaniem miękkiego i ciepłego tzw. chwytu, chociaż akurat w tej kwestii osiągnięcia są ogromne. Należy jednak przede wszystkim podkreślić cenne zalety takich materiałów: Są w większości całkowicie wodoodporne, nie wymagają praktycznie pielęgnacji, dzięki strukturze z zamkniętymi porami nie absorbują brudu i kurzu. Dlatego są idealne do codziennej eksploatacji na motocyklu. Bardzo łatwe w czyszczeniu.

Podstawowym typem skóry syntetycznej wykorzystywanej w tapicerstwie motocyklowym jest polichlorek winylu z dodatkiem plastyfikatorów i barwników – materiał tradycyjny, mocny, wodoodporny. Fabryczne kanapy są zawsze pokrywane skórą syntetyczną na bazie PCV o grubości 0,7 – 0,8 mm. Jeśli producent nie zaoszczędzi na jakości, taka tapicerka może przetrwać kilka lat, choć jest dosyć cienka. Nasza firma opracowała specjalne materiały syntetyczne o grubości 1,1 mm, 1,2 mm, 1,5 mm, które są produkowane dla nas od lat i cieszą się wśród motocyklistów ogromnym powodzeniem. Są całkowicie wodoodporne, niepodatne na erozję biologiczną, uszkodzenia mechaniczne i promieniowanie UV. Są dostępne w wielu kolorach i niepowtarzalnych wzorach:

© 2021 Werson